Életre kelt a mártélyi vasútállomás Váróterme

A Vasúttörténeti Alapítvány relikviái segítségével kelt életre a MÁV múltja, valamint Lapis András szobrászművész által készített "Magyar Mozdonyok" éremsor és a műszaki realista -színezett- grafikái bemutatják a magyarországi mozdonygyártás hőskorát

2021. július 10. Mártély

     A „Nyitott Kapuk” rendezvény keretén belül a magyarországi vasúti közlekedés 175. évfordulója és a 71. vasutasnap alkalmából a mártélyi vasútállomás váróterme újra kinyílt.
A Vasúttörténeti Alapítvány titkára, Nagy József nyugalmazott MÁV főtanácsos, eredeti MÁV relikviákkal rendezte be a várótermet. Az érdekesség fokozása érdekében itt kerültek először bemutatásra
Lapis András szobrász különleges színes rajzai. Ezek a rajzok az egykori magyar vasúti járművek – legfőképp gőzmozdonyok – grafikai megörökítései.

     Ez a műfaj Magyarországon csaknem ismeretlen, így ez a kiállítás az eredetiség újdonságával is rendelkezik. A műfaj elnevezése:
műszaki realizmus. A lényege: olyan alkotások létrehozása amelyek a mostohán kezelt Magyar Mozdonyokat valósághűen örökítik meg.

A bemutatott művek alapvetően kétfélék: egyrészt a színes-ceruzával megrajzolt látványos járművek, másrészt az olyan bronzból készült domborművek, amelyeknek végcélja egy vert éremsor létrehozása. Az érmek kivitelezője és értékesítője a Magyar Pénzverő Zrt.
A kiállítás tervezése és elkészítése közben derült ki, hogy Lapis Andrásnak több évtizeddel ezelőtt fontos kapcsolata volt Mártéllyal. A Magyar Képzőművészeti Főiskolán mestere, Szabó Iván Hódmezővásárhelyen hozott létre a főiskolások részére nyári művésztelepet. Az egy hónapos időszakokban nem voltak kötött feladatok, így került Lapis András Mártélyra, ahol kinn a legelőn megmintázta Péter Bélát a mártélyi juhászt, akinek az eredeti aláírása is hitelesíti az arckép valódiságát. A nagyméretű plakett hátoldala olyan plasztikai játék, amelyen rajta van az évszám: 1973 A kapcsolat itt nem ért véget, mert két év múlva – már a Főiskola elvégzése után – kapott megbízást egy plakettre, az Ifjúsági Képzőművész Tábor Tizedik évfordulójára. Évszám: 1975
Ez a bronz plakett örökre megőrizte a Tisza holtágának hangulatos, teliholdas éjszakáit.
Visszatérve a mostani kiállításra, többen rákérdeztek Lapis András vasút iránti érdeklődésére. Erről néhány szót: az édesapja, néhai Lapis Péter, kultúrmérnöki végzettséggel a MÁV alkalmazottja volt. A családja midig „ vágány közeli” szolgálati lakásban lakott. Ennek következtében Lapis Andrásnak már a bölcsőtől kezdve természetes közege lett a vasút.
A mozdonyok látványa hamarabb rögzült, mint az anyanyelve.

Az évek folyamán soha nem szűnt meg a magyar vasút iránti affinitása, miközben volt néhány olyan pont, amely azt segítette, hogy műszaki érdeklődése (és végzettsége) segítségével rászánja magát ennek közkinccsé tételére. A képzőművészeti műfajok közül azt a kettőt választotta ki, amelynek a segítségével sok emberhez juttatható el az a tudás, amely különben elveszne. Mind a két műfajnak a lényege az ismeretterjesztés. Ezt segíti elő a színes grafikai sor, és az egyébként hazánkban népszerű vert éremsorozat. A színes grafikák folyamatosan készülnek, a vert-érmek első nyolc darabja pedig lassan már elfogy, de a következő nyolc érem gipszmintája is készen van már. A végső, teljes sorozat, még kétszer hat darabot tartalmaz, amelynek az elkészítése szintén a végéhez közeledik. Összességében ötvenhat mozdonyról lesz szó.
Ezen a kiállításon vitrinben láthatók az első mozdonysorozat darabjai. Az érmek csomagolása inkább könyvespolcra kívánkozik, mint fiókba. A „füzetbe” csomagolt érmek mellett nagyon tömören olvasható az adott mozdony technikai- és kortörténete.
Remélhetően az utánunk jövő nemzedékeknek sem marad nyitott kérdése a gőzmozdonyokkal kapcsolatban. Az pedig természetes lesz, hogy
Kandó Kálmán zsenialitását hamarabb ismerték fel Olaszországban és Amerikában, mint Magyarországon. Az ismeretterjesztés lényege: tömören és érthetően elmondani és bemutatni azt a Magyar technikatörténeti múltat, amely nagyon ritkán kerül a közérdeklődés középpontjába.
Ez a kiállítás a közös elképzelések és erőfeszítések eredménye, amelynek vannak esélyei, hogy a folyamatosan bővülő grafikák állandó kiállítása legyen.
Lapis András nagyon örül ennek a lehetőségnek, mert a Vasúttörténeti Alapítvánnyal és a színezett grafikákkal az elkövetkező években az egész épületet élővé, látogathatóvá lehet tenni.

Gondi Klára
a Kiállítás kurátora



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 3
Heti: 10
Havi: 17
Össz.: 4 636

Látogatottság növelés
Oldal: Rezümé
Életre kelt a mártélyi vasútállomás Váróterme - © 2008 - 2024 - mozdonyokmartelyon.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »